Upcoming events

Archive: Upcoming 2024202320222021202020192018201720162015201420132012201120102009200820072006200520042003200220012000

International Conference on Homological Methods in Representation Theory

Lanzhou Jiaotong University / Northwest Normal University, Lanzhou, China, July 23–30, 2024
Lars Winther Christensen (Texas Tech University, USA), Zhenxing Di (Huaqiao University, China), Nanqing Ding (Nanjing University, China), Sergio Estrada (University of Murcia, Spain), Liping Li (Hunan Normal University, China), Li Liang (Lanzhou Jiaotong University, China), Zhongkui Liu (Northwest Normal University, China), Husheng Qiao (Northwest Normal University, China), Fei Xu (Shantou University, China)

Workshop and International Conference on Representations of Algebras (ICRA 21)

Shanghai Jiao Tong University (Xu Jiahui Campus), China, July 31–August 9, 2024
Hongxing Chen (Beijing), Jianmin Chen (Xiamen), Jiarui Fei (Shanghai), Changjian Fu (Chengdu), Nan Gao (Shanghai), Jinyun Guo (Changsha), Yang Han (Beijing), Wei Hu (Beijing), Zhaoyong Huang (Nanjing), Fang Li (Hangzhou), Libin Li (Yangzhou), Liping Li (Changsha), Yanan Lin (Xiamen), Liangang Peng (Chengdu), Fan Qin (Shanghai), Yu Qiu (Beijing), Jinkui Wan (Beijing), Quanshui Wu (Shanghai), Changchang Xi (Beijing), Jie Xiao (Beijing), Fan Xu (Beijing), Yu Ye (Hefei), Pu Zhang (Shanghai), Yuehui Zhang (Shanghai), Guodong Zhou (Shanghai), Bin Zhu (Beijing)
Lidia Angeleri Hügel (Verona), Javad Asadollahi (Isfahan), Aslak Bakke Buan (Trondheim), Igor Burban (Paderborn), Xiaowu Chen (Hefei), Claude Cibils (Montpellier), Bangming Deng (Beijing), Piotr Dowbor (Toruń), Christof Geiss (Mexico City), Osamu Iyama (Tokyo), Bernhard Keller (Paris), Henning Krause (Bielefeld), Eduardo Marcos (São Paulo), Ralf Schiffler (Connecticut), Sibylle Schroll (Köln), Andrea Solotar (Buenos Aires), Michael Wemyss (Glasgow), Pu Zhang (Shanghai)
Workshop Courses: Sira Gratz (Aarhus University), Andrew Hubery (Bielefeld University), Yukari Ito (Nagoya University), Gustavo Jasso (Lund University), Bernhard Keller (Université de Paris), Ming Lu (Sichuan University)
Tobias Barthel (Max-Planck-Institut für Mathematik, Bonn), Eleonore Faber (University of Leeds), Sergey Fomin (University of Michigan), Henning Krause (Bielefeld University), Daniel Labardini-Frogoso (National Autonomous University of Mexico), Bernard Leclerc (Université de Caen Basse-Normandie), Vanessa Miemietz (University of East Anglia), Fernando Muro (Universidad de Sevilla), Steve Oudot (National Institute for Research in Computer Science and Control, France), Efim Zelmanov (Southern University of Science and Technology of China), Alexandra Zvonareva (Universität Stuttgart), Grzegorz Zwara (Nicolaus Copernicus University of Toruń)

Motivic homotopy, K-theory, and Modular Representations

in celebration of Eric Friedlander’s 80th birthday
University of Southern California, Los Angeles, CA, U.S.A., August 9–11, 2024
Aravind Asok (USC), Christopher Bendel (U Wisconsin–Stout), Christian Haesemeyer (U. Melbourne), Julia Pevtsova (U. Washington), Paul Sobaje (Southern Georgia U.), Jared Warner (USC)
R. Bezrukavnikov (MIT), R. Guralnick (USC), J. Heller (University of Illinois Urbana-Champaign), M. Hopkins (Harvard University), A. ​Merkurjev (UCLA), D. Nakano (University of Georgia), C. Negron (USC), J. Plavnik (Indiana University), R. Rouquier (UCLA), B. Totaro (UCLA), V. Serganova (Berkeley), M. Walker (University of Nebraska–Lincoln), K. Wickelgren (Duke University), S. Witherspoon (Texas A&M)

International Conference on Triangulated Categories and Related Topics

Northeast Normal University, Changchun, China, August 11–15, 2024
Hongxing Chen (Capital Normal University), Xiao-Wu Chen (University of Science and Technology of China), Nanqing Ding (Nanjing University), Xianhui Fu (Northeast Normal University), Guodong Zhou (East China Normal University); local organisers Liangyun Chen, Xianhui Fu, Jiefeng Liu, Yao Ma, Haijun Tan, Zhu Wei
Peigen Cao (University of Science and Technology of China), Zhaobin Fan (Harbing Engineering University), Changjian Fu (Sichuan University), Nan Gao (Shanghai University), Minamoto Hiroyuki (Osaka Metropolitan University), Jun Hu (Beijing Institute of Technology), Haibo Jin (East China Normal University), Bernhard Keller (Institut de Mathématiques de Jussieu – Paris Rive Gauche), Henning Krause (Universität Bielefeld), Fang Li (Zhejiang University), Amnon Neeman (Università degli studi di Milano), Josh Pollitz* (University of Utah), Shiquan Ruan (Xiamen University), Beren Sanders (University of California, Santa Cruz), Zhengfang Wang (Nanjing University), Changchang Xi (Capital Normal University), Yaohua Zhang (Hubei University), Yu Zhou (Tsinghua University), Bin Zhu (Tsinghua University)

Masterclass on Derived Category Methods in Ring Theory

Aarhus University, Denmark, August 12–17
Esther Banaian, Raphael Bennett-Tennenhaus, Karin M. Jacobsen, Peter Jørgensen, David Nkansah, Amit Shah
Lars Winther Christensen, Henrik Holm

Advances in G-complete reducibility

University of Manchester, U.K., August 28–30, 2024
Rachel Pengelly
Michael Bate (York), Alastair Litterick (Essex), Benjamin Martin (Aberdeen), Gerhard Röhrle (Bochum)

Hopf Algebras and Monoidal Categories

Università degli Studi di Ferrara, Italy, September 3–6, 2024
Alessandro Ardizzoni (University of Turin), Lucrezia Bottegoni (University of Turin), Alan Cigoli (University of Turin), Roberto Ermili (Ferrara), Davide Ferri (University of Turin), Matteo Misurati (University of Ferrara), Claudia Menini (University of Ferrara), Fabio Renda (University of Ferrara), Paolo Saracco (Université Libre de Bruxelles, ULB), Fabio Stumbo (University of Ferrara), Thomas Weber (University of Bologna)
Alessandro Ardizzoni (University of Turin), Daniel Bulacu (University of Bucharest), Stefaan Caenepeel (Vrije Universiteit Brussel, VUB), Alan Cigoli (University of Turin), Claudia Menini (University of Ferrara), Blas Torrecillas (University of Almería)

Groups & Representations: after Roger Carter

In memory of Roger Carter
University of Warwick, Coventry, U.K., September 4–6, 2024
Inna Capdeboscq, Dmitriy Rumynin, Adam Thomas, Gareth Tracey
Corrado de Concini (Roma Sapienza), Victor Kac (MIT), George Lusztig (MIT), Donna Testerman (EPFL)
Michel Broué (Paris Diderot), Steve Donkin (York), Meinolf Geck (Stuttgart), Richard Green (Colorado Boulder), Harald Helfgott (CNRS), George Lusztig (MIT), Bethany Marsh (Leeds), Simon Riche (Clermont Auvergne), Jian-yi Shi (ECNU), Ana Paula Santana (Coimbra), Britta Späth (Wuppertal), Donna Testerman (EPFL)

Women in Representation Theory: Quivers, mutations, and beyond

Bielefeld University, Germany, September 4–6, 2024
Teresa Conde (Bielefeld), Julia Sauter (Bielefeld)
Claire Amiot (Grenoble), Karin Baur (Leeds), İlke Çanakçı* (Amsterdam), Raquel Coelho Simões (Lancaster), Charley Cummings (Aarhus), Eleonore Faber (Leeds), Francesca Fedele (Leeds), Sira Gratz (Aarhus), Johanne Haugland (Trondheim), Karin M. Jacobsen (Aarhus), Viktória Klász (Bonn), Rosanna Laking (Verona), Vanessa Miemietz (Norwich), Anna Rodriguez Rasmussen (Uppsala), Sibylle Schroll (Cologne), Emine Yıldırım (Leeds)

Integral Structures in Geometry and Representation Theory

Universität Paderborn, Germany, September 9–13, 2024
Claudia Alfes-Neumann, Igor Burban, Kai-Uwe Bux, Charles Vial, Tobias Weich
Plenary speakers: Pierre-Emmanuel Caprace (Leuven), Emanuele Macrì (Orsay), Gunter Malle (Kaiserslautern), Yves Meyer (Paris-Saclay), Amnon Neeman (Milan), Hee Oh (Yale), Alexander Polishchuk (Oregon), Dipendra Prasad (Mumbai), Maryna Viazovska (Lausanne), Anna Wienhard (Heidelberg), Efim Zelmanov (SUSTech)

ARTIN 62

Newcastle University, U.K., September 12–13, 2024
Martina Balagovic (Newcastle), Thorsten Heidersdorf (Newcastle), Stefan Kolb (Newcastle)
Gwyn Bellamy (University of Glasgow), Kieran Calvert (Lancaster University), Iva Halacheva (Northeastern University), Simon Lentner (Universität Hamburg), Vanessa Miemitz (University of East Anglia), Tomasz Przeździecki (University of Edinburgh), Catharina Stroppel (Universität Bonn)

Betti numbers in commutative algebra and equivariant homotopy theory

Universität Bielefeld, Germany, September 23–27, 2024
Markus Hausmann, Claudia Miller, Marc Stephan, Mark Walker
Alejandro Adem (Vancouver), Luchezar Avramov (Sofia), William Balderrama (Charlottesville), Petter Andreas Bergh (Trondheim), Ben Briggs (Copenhagen), Natàlia Castellana (Barcelona), John Greenlees (Warwick), Eloísa Grifo (Lincoln), Jesper Grodal (Copenhagen), Jeremiah Heller (Urbana-Champaign), Srikanth Iyengar (Salt Lake City), Janina Letz (Los Angeles), Clover May (Trondheim), Berrin Senturk (Ankara), Keller VandeBogert (Notre Dame), Leopold Zoller (Munich)

Scottish Talbot on Algebra and Topology: Higher tensor categories and their extensions

Cairngorm Lodge, Glenmore, U.K., September 23–27, 2024
Patrick Kinnear, Jennifer Brown, Benjamin Haïoun, David Jordan
Mentors: David Reutter, Theo Johnson-Freyd

Triangulated categories in algebra and geometry

Charles University and Czech Academy of Sciences, Prague, Czechia, September 23–27, 2024
Isaac Bird, Michal Hrbek, Sebastian Opper, Jan Šťovíček, Jordan Williamson, Alexandra Zvonareva
Claire Amiot* (Institut Fourier, Université Grenoble Alpes), Lidia Angeleri Hügel (University of Verona), Tobias Barthel (MPIM Bonn), Agnieszka Bodzenta-Skibińska (University of Warsaw), Alberto Canonaco (University of Pavia), Tobias Dyckerhoff (University of Hamburg), Martin Gallauer (University of Warwick), Wendy Lowen (University of Antwerp), Vanessa Miemietz (University of East Anglia), Fernando Muro (University of Sevilla), Chrysostomos Psaroudakis (Aristotle University of Thessaloniki), Alice Rizzardo* (University of Liverpool), Greg Stevenson* (University of Aarhus)

Representation Theory of Algebras and Related Topics

Université de Sherbrooke, Sherbrooke, QC, Canada, October 4–5, 2024
Thomas Brüstle, Emily Cliff, Shiping Liu
Véronique Bazier-Matte (Laval), Monica Garcia (UQAM/Laval), Jie Pan (Sherbrooke), Charles Paquette (RMC-CMR), Ryan Schroeder (Connecticut), Luis Scoccola (UQAM/Sherbrooke)

Higher Structures in Noncommutative Geometry and Quantum Algebra

University of Lille, France, October 8–11, 2024
Ivo Dell’Ambrogio (Lille/Lens), Yaël Frégier (Lens), Rubén Martos (Lille), Antoine Touzé (Lille), Alexis Virelizier (Lille)
Francesca Arici (Leiden), Adrien Brochier (Paris), Jennifer Brown (Edinburgh), Alain Bruguière (Montpellier), Ulrich Bunke (Regensburg), Kenny De Commer (Brussel), Samuel Evington (Münster), Grégory Ginot (Paris), Benjamin Haïoun (Edinburgh), David Hernandez (Paris), Joanna Ko (Brno), Wendy Lowen (Antwerp), Christoph Schweigert (Hamburg), Catharina Stroppel (Bonn), Roland Vergnioux (Caen), Makoto Yamashita (Oslo)

Quantum Groups and Representation Theory

On the occasion of Kailash Misra’s 70th birthday
North Carolina State University, Raleigh, NC, U.S.A., October 12–15, 2024
Vyjayanthi Chari (UCR), Naihuan Jing (NCSU), Corey Jones (NCSU)
Minicourses: Tomoyuki Arakawa (RIMS, Tokyo), Masaki Kashiwara* (RIMS, Tokyo), Aaron Lauda (U. Southern California)
Matheus Brito (Univ Parana), Slava Futorny (SusTech, Shenzhen), Iva Halacheva* (Northeastern U), Shrawan Kumar (Univ North Carolina, Chapel Hill), Andrew Linshaw (Denver), Antun Milas (U. Albany), Toshiki Nakashima (Sofia Univ), Anne Schilling* (UC Davis), Shaobin Tan (Xiamen Univ), Weiqiang Wang (Univ Virginia), Monica Vazirani* (UC Davis)

Representation Theory Days

In honor of George Lusztig
Massachussets Institute of Technology, Cambridge, MA, U.S.A., November 9–11, 2024
Roman Bezrukavnikov, Pavel Etingof, Ju-Lee Kim, Zhiwei Yun
Robert Bedard (University of Quebec at Montreal), Corrado de Concini (Sapienza University of Rome), Pierre Deligne (Institute for Advanced Study), Meinolf Geck (University of Stuttgart), Xuhua He (University of Hong Kong), David Kazhdan (Hebrew University of Jerusalem), Gunter Malle (Technical University of Kaiserslautern), Konstanze Rietsch (King’s College London), Raphaël Rouquier (University of California at Los Angeles), Eric Sommers (University of Massachusetts at Amherst), Ting Xue (University of Melbourne), David Vogan (Massachusetts Institute of Technology)

Autumn School & Conference: New developments in representation theory of algebras

Okinawa Institute of Science and Technology (OIST), Okinawa, Japan, November 18–30, 2024
Anna Felikson, Bernhard Keller, Kaveh Mousavand, Pierre-Guy Plamondon, Liron Speyer
Mini-courses: Osamu Iyama (Japan), Daniel Labardini-Fragoso (Italy), Charles Paquette (Canada), Hugh Thomas (Canada)

Representation theory – combinatorial aspects and applications to TDA

NTNU, Trondheim, Norway, December 2–6, 2024
Aslak Bakke Buan (NTNU), Steffen Oppermann (NTNU), Sondre Kvamme (NTNU), Johanne Haugland (NTNU)
Claire Amiot (Grenoble), Magnus Bakke Botnan (Amsterdam), Ulrich Bauer (München), Karin Baur* (Leeds), Thomas Brüstle (Sherbrooke), Erlend D. Børve (Grenoble), Wojciech Chachólski (Stockholm), Charley Cummings (Aarhus), Francesca Fedele (Leeds), Monica García (Versailles), Eric J. Hanson (North Carolina), Karin M. Jacobsen (Aarhus), Steve Oudot (Inria), Pierre-Guy Plamondon (Versailles), Mads H. Sandøy (NTNU), Sibylle Schroll (Cologne/NTNU), Amit Shah (Aarhus), Hugh Thomas (Montréal), Gordana Todorov (Northeastern/Boston), Laertis Vaso (NTNU), Yu Zhou (Tsinghua)

Flash Talks in Representation Theory

Online / NTNU, Norway, January 10, 2025
Johanne Haugland (NTNU), Karin M. Jacobsen (Aarhus), Sibylle Schroll (NTNU, Cologne)
Thomas Brüstle, Eleonore Faber, Sarah Scherotzke, Bin Zhu (and more to be added)

Algebra and Representation Theory in Germany ARTIG 5

University of Bonn, Germany, February 14–15, 2025
Henning Krause, René Marczinzik, Jan Schröer
Lidia Angeleri Hügel, William Crawley-Boevey, Karin Erdmann, René Marczinzik, Markus Reineke, Olivier Schiffmann

Workshop on Derived Categories, Noncommutative Geometry and Deformation Theory

Hotel San Michele, Cetraro, Italy, July 7–11, 2025
Paolo Stellari (Milano), Michael Wemyss (Glasgow), Franco Rota (Glasgow), Wahei Hara (Kavli IPMU)
Arend Bayer, Agnieszka Bodzenta, Tom Bridgeland, Alastair Craw, Soheyla Feyzbakhsh, Donatella Iacono, Tasuki Kinjo, Emma Lepri, Marco Manetti*, Francesco Meazzini, Amnon Neeman, Ed Segal, Špela Špenko, Yokinobu Toda, Michel Van den Bergh*

Perspectives in non-commutative algebras: Leavitt path algebras, Hochschild (co)homology, K-theory and related topics

A CIMPA research school
Anhui University, Hefei, China, September 9–20, 2025
Yanhong Bao (Hefei, China), Lei Du (Hefei, China), Huanhuan Li (Hefei, China), Ren Wang (Hefei, China), Zhibing Zhao (Hefei, China), Alexander Zimmermann (Amiens, France)
Xiao-Wu Chen (University of Science and Technology of China), Lisa Orloff Clark (Victoria University of Wellington), Roozbeh Hazrat (Western Sydney University), Srikanth Iyengar (University of Utah), Andrea Solotar (Universidad de Buenos Aires), Pu Zhang (Shanghai Jiao Tong University), Guodong Zhou (East China Normal University), Alexander Zimmermann (Université de Picardie Jules-Verne)